Союз кінематографістів Росії виступив із відкритим листом на підтримку «Матільди»

Російські кінематографісти написали відкритого листа щодо ситуації навколо фільму Олексія Учителя «Матильда». Звернення опубліковано на сайті Кіносоюзу у вівторок, 7 лютого.

«Ми, кінематографісти, особливо старшого покоління, добре знаємо, що таке цензура, яка протягом декількох десятиліть радянського часу калічила долі митців і перешкоджала розвитку мистецтва. Ми не хочемо, щоб наша культура потрапила під прес нової цензури, які б впливові сили її ініціювали. Ми хочемо жити у світській демократичній країні, де не тільки згідно Конституції, але й на ділі цензура заборонена», — йдеться в листі.

Кінематографісти висловили стурбованість діяльністю депутата Держдуми Наталії Поклонської, яка «вже вдруге має намір ініціювати прокурорську перевірку за підозрою в образі почуттів віруючих» в картині Учителя. Вони також нагадали про погрози кінотеатрам країни, які надходили від організації «Православна держава — свята Русь». Активісти пообіцяли спалювати установи, які будуть показувати «Матильду».

Матильда – Трейлер (2017)

“Ситуація навколо “Матільди” вписується в низку інших конфліктів останнього часу на ниві культури: це заборона опери “Тангейзер”, погром виставки Вадима Сидура, невдоволення виставковою політикою Ермітажу. У всіх цих історіях видимою силою виступають так звані православні активісти, але офіційна церква не дає оцінки того, що відбувається», — наголошується у зверненні.у

Під відкритим листом кіносоюзу підписалися понад 50 діячів культури, серед яких Олександр Гельман, Павло Лунгін, Борис Хлєбніков, Марина Разбежкіна, Павло Костомаров та Олександр Котт.

31 січня організація «Християнська держава — Свята Русь» розіслала директорам кінозалів листи з погрозами і вимогами відмовитися від прокату «Матильди». Церква засудила ці заяви.

30 січня Поклонська повторно попросила генпрокурора Юрія Чайку перевірити фільм Учителя. Вона запропонувала вивчити сценарій стрічки і звернути увагу на витрачання бюджетних коштів, виділених Фондом кіно, на її створення. У листопаді 2016-го депутат вже направляла запит генпрокурору про перевірку фільму Учителя. Тоді вона заявила, що до неї надійшли скарги на цю картину.

Фільм Учителя вийде в прокат 25 жовтня 2017 року. У стрічці розповідається про стосунки цесаревича Миколи Олександровича Романова (майбутнього імператора Миколи II і балерини Матильди Кшесінської.