За світ до останньої краплі крові

30/09/2014

Рембо 
Хороший бойовик, як і добротний трилер, немислимий без вбивств. Лиходії лютують, вбивають заручників, спалюють рідну хату, захоплюють хмарочос або ціле місто. Втекти від них неможливо, втекти немислимо, протистояти небезпечно. Залишається сподіватися на Героя, на гарного хлопця, який прийде і всіх врятує. Не важливо, чи буде він озброєний до зубів або приповзе з вентиляції босий і в майці-алкоголічці, має він умінням безшумно зникати або гучно з`являтися, йому доведеться зіткнутися з важким моральним вибором. Залишається позитивним героєм той, хто вбиває лиходіїв? А якщо лиходіїв виявляється багато і доводиться вбити їх усіх? А якщо убитих героєм лиходіїв виявляється більше, ніж тих, кого вбили самі лиходії? Після перегляду фільму «Великий зрівнювач», де герой Дензела Вашингтона, не шкодуючи молотка свого, трощить зло пачками, ми заглянули в свої блокноти і зібрали топ найбільш кровожерливих позитивних героїв. Чи вважати їх Героями після цього? Вибір за вами...
 

Джеймс Бонд (Бондіана, 1962-2012)

У британського Агента 007 немає посвідчення шпигуна або довідки про те, що він є почесним працівником Мі-6, але у нього є документ куди більш важливий - ліцензія на вбивство. І Джеймс Бонд нею покірно користується з фільму у фільм. Треба сказати, що й сам Ян Флемінг, і автори фільмів за його твором, ніколи не були миролюбними людьми, ентузіасти нарахували в бондіані майже півтори тисячі трупів, але далеко не всі ці екранні мерці можуть похвалитися діркою від кулі, випущеної з вальтер ППК. Насправді Бонд практично завжди «відставав» від своїх супротивників в прагненні знищити якомога більше народу. Ну як можна порівнювати 21 жертву шпигуна зі175 загиблими від рук лиходіїв в «Живеш тільки двічі» або 31 труп на рахунку Бонда проти 116 жертв негідників у «Шпигуна, який мене любив». Проте вся скромність Агента 007 випарувалася з приходом Пірса Броснана - його Бонд у засобах не був обмежений. До біса гаджети і секрети! Танки і кулемети - наша зброя! І от у «Золотому оці» рахунок вже 47-25 «на користь» Бонда, «Завтра не помре ніколи» - 30-24, в «Помри, але не зараз» - 31-20. І все це ім`ям Її Королівської Величності! 

Лейтенант Шеффер («Там, де гніздяться орли», 1968)

Безумовно, ніякого виправдання нацистів у Другій світовій війні немає і не може бути, але якщо до фільмів про війну підходити не з емоціями, а з суворим арифмометром, то можна відзначити гнітючу картину: нерідко німецькі війська виявляються в них куди менше кровожерними, ніж радянські або союзницькі сили. Взяти хоча б військово-пригодницький трилер «Там, де гніздяться орли» з чудовими Річардом Бертоном і Клінтом Іствудом у головних ролях. Вирушили визволити з німецького полону генерала армії США розвідники вирішили попутно встановити справжній кривавий рекорд - фашисти, покришені у фарш, розлітаються направо і наліво. Особливо досяг успіху в цьому герой Іствуда - лейтенант Шеффер застрелив, заколов, підірвав 73 німця. А що на це відповіли поплічники Гітлера? Нічого. Американський шпигун вбрався в сірий нацистський мундир, як його серед інших таких же вирахуєш?

Джон Рембо (квадрилогія «Рембо», 1982-2007)

Джон Рембо був створений для війни. У В`єтнамі він став справжньою військовою машиною, вищим досягненням військово-промислового комплексу США, людиною, заточеним на вбивство. Проте деякий час Джону вдавалося впоратися зі своїм кровожерливим нутром - «Перша кров» є, по суті, психологічним трилером, від руки Рембо в першому фільмі не загинув жоден персонаж. А от далі дах ветерана В`єтнаму «з`їхала» - три наступних фільму будувалися тільки на одному: Сильвестр Сталлоне з голим торсом і кулеметом в руці кришить супротивників на конфетті. До фіналу «Рембо 3» на рахунку цього персонажа було вже 123 жертви, і зовсім не дивно, що Слай вирішив після такого «сінокосу» зробити перерву. Повернувшись до образу Рембо двадцять років потому, Сталлоне спромігся «лише» на сотню трупів в бірманських джунглях, але це помітно перевершує те, що накоїли злісні польові командири, які виглядають милашками на тлі американського м`ясника.

Джон Матрікс («Командос», 1985)

Фільм Марка Л. Лестера - це абсолютне втілення «бойовика 80-х»: кам`яне обличчя Арнольда Шварценеггера, його ж рельєфні м`язи, трохи здорового нехтування здоровим глуздом і смертю, багато смертей, дуже багато смертей. Сюжет? Та кому він потрібен, але якщо хочете - колишній командос Джон Матрікс зі своєю дочкою-підлітком під новим ім`ям намагається побудувати життя без насильства, проте лиходії викрадають дитину і змушують Матрікса взяти участь у військовому перевороті в якийсь близькосхідній країні. У Матрікса інші плани. Він іде шукати свою дочку, а по дорозі вбиває. Всіх. Тобто абсолютно. Він викидає людей з обриву, він кидає ножі в голови лиходіям, він стріляє у негідників, він протикає головного гада трубою і рекомендує «випустити пар». Все це відбувається після того, як Матрікс з`явився на секретну базу і вбив в цьому епізоді всіх, кого зустрів, зі швидкістю 10 людей за хвилину! У фіналі герой Арні записав на свій рахунок 81 трупа. Ось такі вихідні на острові...

Топпер Харлі («Гарячі голови 2», 1993)

Боротися з Джоном Рембо (а рекорд «кривавості», встановлений в «Рембо 3», деякий час залишався недосяжним) можна лише його власною зброєю, тому в 1993 році на службу в армію США знову був покликаний колишній льотчик-ас Топпер Харлі, гумористичне альтер его Джона Рембо з пародійної дилогії «Гарячі голови». Перша картина про Харлі жартувала над «Кращим стрільцем» і смертями не особливо пестила, а ось в 1993 році об`єкт глузувань змінився. Крім фільмів про Рембо «Гарячі голови 2» катком проходяться з «Апокаліпсису сьогодні», «Взводу» і купі інших фільмів, так що герой Чарлі Шина має багато можливостей пустити в хід ніж, пістолет, кулемет або лук і стріли. І результат не змушує себе чекати. 103 смерті взяли негідники від рук Топпера Харлі, що дозволило цьому персонажу на довгий час очолити топ самих кровожерливих позитивних героїв, які вбивають у фільмі більше, ніж лиходії.

Беатрікс Кідд («Убити Білла», 2003-2004)

Складно звинувачувати Наречену Квентіна Тарантіно (не зрозумійте цю фразу неправильно) в тому, що вона після коми прокинулася кілька скривдженої - колеги по колишній роботі не оцінили її тягу до спокійного життя, приїхали на весілля і вщент рознесли маленьку капличку з усіма розташованими на ній гостями церемонії. У Беатрікс є привід для помсти, і план її простий: список з п`яти членів банди, самурайський меч, ножі, смертоносна отрута змії і техніка смертельного удару п`яти пальців. О-Рен Ішії, Верніта Грін, Еллі Драйвер, Бадд і титульний Білл повалені, а з ними на той світ пішли і 88 скажених слуг О-Рен, Гого Юбарі і парочка неприємних типів з лікарні. Вісім хороших людей загинуло в церкві від рук Заклинателя змій і його команди. У відповідь Наречена забрала дев`яносто п`ять життів. Хтось встав з коми не з тієї ноги.

Брюс Уейн (трилогія «Темний лицар», 2005-2012)

Коли в 2005 році Крістофер Нолан взяв курс на велику правдоподібність і реалістичність в історії про Бетмена, шанувальники очікували побачити зміни в костюмі героя, зрозуміле пояснення природи його невразливості і гідне обґрунтування для грошового стану сім`ї Уейном. Все це фанати отримали. Однак разом з цим Нолан привніс і ще дещо-його Темний лицар відмовився від неписаного правила свого «паперового» попередника. У коміксах Бетмен був категоричним противником вбивств. Він в`язав своїх супротивників, відправляв у тюрми і психлікарні, але ніколи не вбивав. Герой Крістіана Бейла від цих кайданів позбувся. Ні, звичайно, ні Залякування, ні Джокера, ні Харві Дента Темний лицар не вбив, але що щодо рядових пособників Бейн і Ра ` уа Аль Гула? Скільки безіменних воїнів полягло в протистоянні з Бетменом? Аж ніяк не менше, ніж мирних жителів Готема, яким погрожували суперзлодеі.
 

Тоні Старк («Залізна людина», 2008)

 
Супергероями не народжуються, ними стають, і часом позитивні персонажі виростають з того ще сора. Ось простий приклад - Тоні Старк. Давайте для простоти відкинемо те, що його компанія «Старк Індастріз» розробляла, виготовляла та постачала зброю на фронти Афганістану та Іраку, причому на самому початку фільму герой заявляє про це не без гордості. Це всі непрямі докази. Звернемося відразу до сцени виготовлення першого прототипу костюма - втеча з душманского полону обернувся загибеллю для двох десятків бойовиків. Але цього Старку здалося мало, і він, весело насвистуючи музичку з хіта групи AC/DC, повернувся до місця свого полону і, навіть не спітнівши, прибив ще тринадцятеро бойовиків. Просто для порівняння: ватажок терористів за цей час вбив полоненого вченого, а Обадайя Стейн - двох випадкових перехожих у фінальній битві. І у кого тут руки по лікоть у крові? Добре, що на червоному металевому костюм Залізної людини кров майже не помітна.

Тор («Тор», 2011)

Якщо вже говорити про супергероїв, то найбільше число абсолютно безглуздих убивств здійснює у двох своїх картинах Тор, скандинавське божество, волею долі закинута на Землю. А за що тато Один відправив улюбленого сина в безстрокове заслання у північноамериканську пустелю? Вірно, за те, що вбивство для Тора перетворилося в розвагу. Тільки подивіться, скільки задоволення на обличчі героя-вбивці в ті моменти, коли молот трощить голови крижаних людей. Жах! Та й другий фільм пішов недалеко. Дійсно, «Царство тьми» інакше і не назвеш, адже все в ньому перевернуто з ніг на голову. Скількох людей вбили злісні темні ельфи? Правильна відповідь - одного, маму Тора. Чим відповів «Герой»? Лютої нещадної помстою, такою жорстокою, що з особи Всесвіту ледь не зникла ціла раса. І цього персонажа ми обожнюємо?
 
 

Месники («Месники», 2012)

 
Marvel робить все для того, щоб перетворити своїх супергероїв в якусь подобу звичайних людей - Залізна людина у них тепер ходить на сеанси психоаналітика, Капітан Америка прослуховує музику, пропущену ним за час «сплячки», Тор навчається любові до брата і батька. Але насправді компанія Месників залишається справжньою машиною для вбивств. Не вірите? Погляньте на фінальну битву супер блокбастера «Месники». Ми не можемо з повною впевненістю стверджувати, що вторглися на Землю читаури, очолювані Локі, не влаштували б геноцид, але постійте... Вони ж ще нічого не зробили. Тим не менш Месники відважно кинулися рятувати мирних жителів Нью-Йорка і перебили цілу армію інопланетян, включаючи гігантського літаючого кита, а той навіть кашлянути не встиг. І це ми ще не згадуємо про те, що Соколине око і Чорна вдова по факту є найманими вбивцями, і вони явно не новачки у своїй справі. Ну і хто тут тоді «погані хлопці»?
 
Світлина з сайта філм.ру.

 

Повернутися до списку публікацій


Останні новини

Попередні публікації