Марсіанин, стань людиною!

Рецензія на фільм Космос між нами

Не витримує навіть натяків на критику за своє наукове зміст, а сюжетно обыгрывающий до дірок заїжджений сюжет «Космос між нами» годиться тільки для самих дурненьких дівчат.

2018 рік. Довгоочікувана перша пілотована експедиція на Марс обертається трагедією – командир екіпажу Сара Елліот, відправившись в політ вагітної, померла при пологах. Організатори запуску вирішили приховати драматичну пригоду від ЗМІ і публіки, просто залишивши дитину рости на марсіанської станції в компанії змінюють один одного кожні чотири роки астронавтів. Досягнувши 16-річчя, перший справжній «марсіанин» Гарднер Елліот отримує можливість відправитися нарешті на Землю, де молода людина, по-перше, хоче знайти батька, а по-друге, зустрітися з дівчиною по імені Талса, його подружкою по листуванню, не підозрюючи, що її «залицяльник» пише їй з іншої планети. Однак організм Гарднера не витримує земної гравітації – у хлопця є всього кілька днів, щоб виконати все задумане.

Режисер Пітер Челсом для англомовного варіанту картини особисто озвучив марсіанського робота Кентавра, допомагає Гарднеру на базі.

Лаючи вітчизняний кінематограф, наші глядачі часто звертають увагу на те, що російські сценаристи вкрай недбало ставляться до матеріалу, допускають безліч сюжетних дірок, видають нереалістичні повороти дії і складають відверто завиральные твисты. Що ж, це проблема аж ніяк не локальна – письменство і творчість зараз переживають кризу взагалі, просто в кіно це особливо помітно. Досить згадати будь-блокбастер останніх 15-20 років, і ви переконаєтеся, що сюжет в ньому вкладається в один абзац і оригінальністю цей абзац не блищить. Особливо жахливі ті випадки, коли на посередню основну ідею намагаються «нанизати» якесь м’ясо – з подібних потуг виходить особливо погане кіно, порожнечу і безглуздя якого не сховаєш за спецефектами і маніпуляціями зі слізними залозами глядачів.

Перший варіант сценарію фільму був написаний ще в 1999 році – тоді головний герой «повинен був народитися на Місяці, – але проект пролежав на полиці до 15 років, перш ніж до нього дійшли руки продюсерів

«Космос між нами» – енциклопедичний приклад того, як автори, висмоктуючи з пальця сюжет, просто «втратили берега». Фільм 2017 року з елементами наукової фантастики має стільки ляпів і побудований на таких умовності, що кустарні і наївні за теперішніх часів «Отроки у всесвіті» «столітньої давності» на його фоні виглядає освітньою програмою каналу National Geographic. Ну, серйозно, хлопці! Командир екіпажу відправляється в космос вагітної непомітно для лікарів! Народжує і вмирає! Все це приховують від громадськості! Дитина росте на марсіанській базі 16 років! На одному тільки цьому нормальний продюсер відправив би сценарій в смітник без можливості перегляду. Але це тільки початок…

Перераховувати подальший сценарний марення не вистачить ніяких обсягів рецензії. Тут і відеоспілкування Гарднера і Талси, при тому, що радіосигнал тільки в одну сторону летить між Землею і Марсом від 3 до 22 хвилин, тут і абсолютна неграмотність Гарднера, тут і той факт, що за весь час перебування на Марсі Елліот не потрудився ні книжок почитати, ні фільмів подивитися – дівчата для нього буквально інопланетні створіння. Нарешті, те, як підліток поводиться в космосі, виходить за всі рамки – Гарднер, наприклад, спокійно покидає базу, щоб покататися на ровері, так і на Землі він спокійно тікає з-під контролю лікарів і вчених.

Але залишимо «технічний брак» осторонь і звернемо увагу на ту сторону медалі, заради якої все це сміття і збирався в купу – подивимося на пригоди марсіанина на Землі. Складно позбутися питань, чому Гарднер веде себе так, немов він ніколи нічого не чув ні про манери, ні звичаїв, ні про влаштування земного життя. Його навмисно захищали? Він сам цурався чужого? Він просто непрохідною дурний? Відповідь глядачі не отримають, адже після прибуття на Землю Еліота автори включають «мімімі-режим», намагаючись відмахнутися тепер від будь-якої науки і тиснути на романтику. Втім, романтика у Баттерфилда і Робертсон теж виходить погано – йому, здається, куди комфортніше дуріти і пересуватися ходою пінгвіна, ніж цілуватися, а їй і зовсім все одно, що робити в кадрі, яку ситуацію вона приймає з однаково байдужим виглядом. Де не працює фізика, там немає місця і «хімії».

Космос між нами. Офіційний український трейлер (2017) HD

Актори взагалі найбільша проблема фільму. Обидві молоді «зірки» свої попередні великі проекти провалили: Брітт Робертсон рівно з тим же виразом обличчя потопила «Землю майбутнього», а Ейса Баттерфілд відправив в утиль надії на більшу франшизу по «Гра Ендер». І ні Джордж Клуні в першому випадку, ні Харрісон Форд у другому проекти не врятували, як не рятує «Космос» Гарі Олдман. Не можна сказати, що блискучий британський актор не намагається, просто грати йому доводиться таку нісенітницю, що на його обличчі читається біль і здивування, а не натхнення і політ. Що вже говорити про інших – їм і зовсім доводиться ніяково в цьому балагані.

Зрозуміло, до ніжних дівочих сердець «Космос між нами» достукатися має всі можливості – худий і довгов’язий, як жердина Баттерфілд чисто зовні сьогодні подобається багатьом юним глядачкам. Але якщо ви не входите в умовну аудиторію власниць рожевих дневничков зі стразиками, в яких зберігайте вирізані з журналу Cool Girl фото Эйсы, то на фільмі Пітера Челсома вам робити нічого – покликаний пробудити пристрасть до космічних подорожей фільм може змусити вас назавжди переконатися в реальності польотів до Марса.