Сьогодні у світі

Today in the world

Катастрофічне підняття рівня океану в XXI столітті не відбудеться

September 6, 2008

Бар'єр на Темзі, що захищає місто від хвиль, які піднімає вітерНадвисокого підняття рівня води в океані до кінця XXI століття не передбачається. Про це повідомляє в своєму дослідженні, опублікованому в журналі Science, група американських учених з Університету Колорадо в Боулдері.

Суперечка про те, на яку висоту підніметься океан найближчим часом, ведеться вже достатньо довго. Деякі фахівці називають цифру шість метрів. Зокрема, ця точка зору була озвучена в документальному фільмі Альберта Гора "Незручна правда" (Inconvenient truth). Вчені з університету Колорадо вважають, що таке фізично неможливе.

Джерела танучого льоду можна умовно розділити на три категорії: льодовики Гренландії, крижаний щит Антарктиди і невеликі льодовики, розташовані по всій земній кулі. Спочатку учені оцінювали ймовірність того, що танення тільки льоду Гренландії призведе до збільшення рівня води в океані більш ніж на два метри.

Основним параметром, який необхідно було оцінити, була швидкість руху льодовиків, яка зараз постійно збільшується. Учені не можуть пояснити механізм цього прискорення. Чим швидше рухається льодовик, тим швидше він опиняється в теплій воді і тане. Перед цим льодовику потрібно "протиснутися" між горами. Знаючи величину гірських отворів, учені з'ясували, що льодовики повинні рухатися з величезною (для них) швидкістю – 27 кілометри в рік. Крім того, щоб встигнути підняти рівень океану до 2100 року на два метри, всі льодовики Гренландії повинні починати рухатися так швидко вже прямо зараз. Враховуючи, що рекорд швидкості нині – 12 кілометрів в рік, а більшість льодовиків рухаються в 30 разів повільніше, такий варіант розвитку подій бачиться вченим малоймовірним. Для оцінки впливу дрібних льодовиків, розташованих по всьому світу, дослідники скористалися даними роботи своїх колег з Університету Колорадо, опублікованої в Science в 2007 році.

Крім того, учені оцінили швидкість сповзання льоду Антарктиди в океан. Зібравши воєдино отримані швидкості танення, прийнявши до уваги навіть розширення води через збільшення її температури, учені прийшли до висновку, що до 2100 року вода підніметься максимум на один-два метри.

Дослідники, проте, застерігають від появи помилкового оптимізму – під'їм води навіть на півметра викличе серйозні проблеми в прибережних державах.


Add Comment

Add Comment

Your Name: (Required)
Comment:

Please enter the 4 to 6 character security code:

(This is to prevent automated comments.)