СВІТ ЦІКАВИХ НОВИН

 

Кокаїн підвищує рівень альтруїзму у бджіл

 

24/12/2008

 

Собирающая пыльцу пчела. Снимок Jon Sullivan с сайта wikipedia.orgБіологи з університету Ілінойса експериментально вивчили вплив кокаїну на поведінку бджіл. Робота, опублікована в журналі Journal of Experimental Biology, показала, що наркотик підвищує рівень альтруїзму у комах-розвідників, які починають активніше сигналізувати побратимам про наявність їжі.

 

Як коментує Джен Робінсон (Gene Robinson), професор ентомолог з Ілінойса, бджоли-"кокаїністи" частіше повідомляли інших комах зі свого вулика про наявність поблизу їжі, причому ці закодовані в танці повідомлення мали нормальну структуру. Таку поведінку можна назвати більш альтруїстичною, і, на думку учених, цей ефект зумовлений дією кокаїну на пов'язані з відчуттям насолоди нейронні мережі.

 

Нервова система бджіл, при всіх кардинальних відмінностях від людської (зокрема, бджоли позбавлені головного мозку в звичному розумінні, його замінює декілька нервових вузлів), використовує багато з тих молекулярних механізмів, що і мозок ссавців.

 

Зокрема, передача сигналів між нервовими клітинами як у бджіл, так і у людей забезпечується низкою речовин-нейромедіаторів, серед яких виділяється дофамін. Кокаїн втручається в процес передачі сигналів дофаміном і за рахунок цього впливає на функціонування мозку.

 

Дофамін грає важливу роль в багатьох процесах. Надлишок дофаміну може викликати схожі з шизофренією симптоми, він необхідний для навчання і формування пам'яті, а ліки, що впливають на метаболізм дофаміну, застосовуються при лікуванні депресивних розладів. Учені, що дослідили бджіл-кокаїністів, переслідували важливу мету - зрозуміти як саме цей багатофункціональний нейромедіатор залучений в складну соціальну поведінку і як така поведінка може бути порушена під дією наркотиків, що впливають дофамін.

 

Дослідження на порівняно простому організмі бджіл може допомогти не тільки в розумінні фундаментальних принципів роботи складної дофамінової системи. За словами учених, які наводяться у прес-релізі університету, бджоли можуть стати і об'єктом дослідження наркотичної залежності.