СВІТ ЦІКАВИХ НОВИН

 

Італія і Китай знайшли спільного культурного героя

 

20/12/2008

 

Падре Маттео Риччи. Фрагмент репродукции портрета 1611 года с сайта scranton.eduУ 2010 році КНР і Італія спільними зусиллями відзначать 400-річчя смерті падре Маттео Річчі, місіонера і дослідника, чиїми зусиллями в XVII столітті були налагоджені перші постійні контакти між Європою і Китаєм. На згадку про Річчі дві країни організовують виставку, яка буде показана в Пекіні, Нанкіні і Шанхаї, повідомляє ANSA.it.

 

Річчі народився у 1552 році в місті Мачерата (регіон Марці). Він здобув освіту у єзуїтів, в 1571 році приєднався до ордену і в 1578-му відправився як місіонер до Азії. Спочатку він провів чотири роки на Гоа, а потім перебрався на південь Китаю - в місто Чжаоцин (сучасна провінція Гуандун). Там він вивчив китайську мову і намалював "Велику карту десяти тисяч країн", що радикально змінила географічні уявлення китайців про навколишній світ.

 

Згодом він багато подорожував, продовжував вивчати мову, культуру і філософію країни; у 1601 році йому, першому з європейців, дозволили відвідати Заборонене місто в Пекіні. У Пекіні він і прожив свої останні роки, учивши китайців математиці і астрономії, перекладаючи з латині на китайський праці Евкліда. На латинь він перевів декілька творів Конфуція.

 

У Китаї ім'я Маттео Річчі (Чи або Мадоу, як його називали в XVII столітті) відоме школярам, тоді як на батьківщині падре не пощастило. Його засудили як єретика на початку XVIII століття, і звинувачення з нього були зняті тільки в 1939 році Пієм XII. Втім, недавня римська виставка про його мандри і праці викликала великий інтерес в Італії.