СВІТ ЦІКАВИХ НОВИН

 

Учені виявили в центрі Чумацького Шляху другу чорну діру

 

5/01/2009

 

Центр Млечного Пути, вид с Земли. Фото lucasastronomy.wetpaint.comАстрономи встановили, що, ймовірно, навколо надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху обертається так звана чорна діра середньої величини. Робота учених з'явиться в журналі The Astrophysical Journal, а її препринт доступний на сайті arXiv.org.

 

Згідно із сучасними уявленнями в центрі Чумацького Шляху розташовується надмасивна чорна діра (Стрілець А*). Одним з невирішених питань астрономії є пояснення наявності навколо неї великої кількості молодих зірок. Річ у тому, що гравітаційна дія діри не дозволяє утворюватися зоряним "зародкам" - хмарам газу, з яких потім народжуються зірки (хоча недавно з'являлася інформація, що умови в околиці дірок не такі екстремальні, як вважалося раніше). Це означає, що, з погляду сучасної астрономії, зірки утворилися деінде і тільки потім потрапили в околицю чорної дірки.

 

Іншим феноменом є майже хаотична орієнтація орбіт зірок поблизу чорної діри щодо площини екліптики галактики.

 

Комп'ютерне моделювання дозволило встановити, що всі ці явища добре пояснюються наявністю чорної діри середньої маси (існування цих об'єктів дотепер не доведене), яка обертається навколо Стрільця A*. Маса об'єкту складає близько 1500 сонячних. Саме гравітація діри "притягує" зірки з довколишніх скупчень і призводить до складної орієнтації орбіт.

 

Відповідно до однієї з гіпотез, молоді зірки є останками подвійних систем, які наблизилися до Стрільця A* на дуже близьку відстань. Слабким місцем цієї гіпотези є наявність постійного "джерела" подвійних систем, якого дотепер виявлено не було.